چاپگر

سرنوشت صنعت چاپ

چاپ

سرنوشت صنعت چاپ :

صنعت چاپ مرده است: شما ممکن است در سالهای اخیر این جمله را زیاد شنیده باشید. یک تصور غلط که عمدتا ناشی از ظهور صنایع دیجیتال است. در واقع حقیقت این است که درآینده نه تنها صنعت چاپ و نشر نخواهد مرد بلکه آینده ای هیجان انگیز خواهد داشت. چاپخانه ها از سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد مسیح وجود داشته اند. تاریخچه صنعت چاپ را از قبل از میلاد مسیح می‌توانید جستجو کنید. وقتی تمدن‌های بین النهرین از مهرهای گرد برای ایجاد طرح‌هایی به شکل رده پابر روی لوح‌های گل خاک رس استفاده می‌کردند. اینها اولین اسنادی است که توسط انسان تولید شده است. چاپ از زمان لوح‌های سفالی راه بسیار طولانی را طی کرده است. اکنون تکنولوژی چاپ دارای طیف وسیعی از فناوری‌های مدرن مانند چاپ سه بعدی است که در زندگی روزمره مردم تأثیر دارد. در ادامه با چاپ و انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد.

از چاپ سه بعدی گرفته تا چاپ ثابت، صنعت چاپ و نشر دنیای امروز را شکل می‌دهد. از آنجا که این صنعت یک فعالیت دائمی است، آینده چاپ چگونه خواهد بود؟

تصویر چاپ سه بعدی در صنعت چاپ انواع آن

صنعت چاپ و سازگاری با محیط زیست

اکنون جهان ما روی موضوعات زیست محیطی چاپ تمرکز می‌کند . در پاسخ به این تحول، مقررات بازار در سراسر جهان در حال تغییر است. قانون‌گذاری در این زمینه به نفع شیوه های چاپ محیط زیست محور یا محیط زیست دوست، سازگار خواهد شد. به عنوان مثال، قانون جدید شامل بازیافت کارتریج و کاغذ خواهد بود. برآوردها نشان می‌دهد در صورت بازسازی کارتریج‌های چاپگر ، سالانه ۴۰۰۰۰۰ تن زباله قابل ذخیره است.

چاپ سه بعدی پیشرفته تر شده و زندگی را تغییر می دهد

با چاپ سه بعدی ، اکنون می‌توان اشیاء سه بعدی را از مواد مختلفی از جمله رزین پلاستیکی چاپ کرد. تکنولوژی چاپ سه بعدی سرانجام پیشرفته تر، مقرون به صرفه تر و در دسترس تر خواهد شد. ضمنا این پتانسیل را دارد که با اجازه تولید در نقطه مصرف، انقلابی بزرگ در صنعت چاپ تولید ایجاد کند. ممکن است روزی افراد عادی را ببینیم که بتوانند محصولات خود را در خانه‌های خود تهیه کنند. این تحول، پتانسیل تغییر مدل‌های تجاری را دارد. زیرا تولید کنندگان عمده ممکن است مزایای خود را از دست بدهند.

فناوری های پیشرفته چاپ و انواع آن

از گذشته و تاریخچه صنعت چاپ تا کنون تکنولوژی چاپ مانند هر فناوری دیگری به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. بسیاری از فناوری‌ها در زمینه چاپ و انواع آن در حال توسعه می‌باشند مانند چاپ فوتونی و جوهر رسانا.

فوتونیک که علم فیزیکی نور است، توسط مبتکران برای توسعه تکنیک های نامرئی چاپ فوتونی استفاده می‌شود. این شیوه می‌تواند برای مبارزه با جعل و یا اسناد واترمارک ( نشانه های اصل بودن در کاغذ های معتبر همچون اسکناس ) استفاده شود.

جوهرهای رسانا می‌توانند شیوه استفاده از چاپ برای ارتباطات را تغییر دهند. در حال حاضر با استفاده از نانو ذرات، این جوهرها در اصل مدارهایی هستند که کاغذ را به دنیای دیجیتال وصل می‌کنند.به عنوان مثال ، یک پوستر ممکن است دارای صفحه لمسی باشد.

چاپ دیجیتال یکی دیگر از انواع چاپ است تصاویر دیجیتال را به محصولات چاپی تبدیل می‌کند. چاپ دیجیتال هزینه بیشتری در مقایسه با روش‌های سنتی مانند چاپ افست برای چاپ هر صفحه دارد. اما این هزینه بیشتر با صرفه‌جویی در هزینه‌های دیگر که در تهیه پلیت‌های چاپ انجام می‌شوند در تیراژهای کم‌تعداد جبران می‌شود.

در خاتمه باید گفت به نظر می رسد، آینده و سرنوشت صنعت چاپ روشن و هیجان انگیز باشد. احتمالاً شاهد آینده ای هستیم که استفاده از پرینتر های سه بعدی گسترده تر شود و تبلیغات با جوهر رسانا چاپ شود. ومی‌توان گفت صنعت چاپ سه بعدی به سرعت در حال رشد و تحول است.

برای مشاهده مقالات بیشتر به بخش وبلاگ فنی تک  مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *