چاپگر

راهنمای خرید پرینتر های خانگی و اداری

راهنمای خرید پرینتر از سری مقالات فنی تک می‌باشد که قرار است اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما بگذارد. اگر قصد خرید پرینتر خانگی را دارید و نمی‌دانید چه معیارهایی را باید مد نظر داشته باشید، خواندن این مقاله را ادامه دهید. تا با معیارهای درست خرید پرینتر برای مصارف خانگی و اداری آشنا شوید. پرینتر چیست؟ وسیله‌ای که تقریبا به یکی از اجزای اجتناب‌ ناپذیر در خانه‌ها و ادارات تبدیل‌ شده است. چاپگرها برای مصارف مختلفی تولید می‌شوند. از کوچک‌ترین مصارف خانگی تا بزرگ‌ترین کارخانه‌‌ها و چاپخانه ‌ها نیاز به این دستگاه دارند. خرید پرینتر می‌تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد. چون علاوه بر فاکتور قیمت پرینتر ( لیزری – جوهر افشان )، شما باید با توجه به نیاز خود به انواع پرینتر تک کاره و چند کاره ،‌ رنگی یا سیاه و سفید و برند مورد مورد نظر خود و … نیز توجه داشته باشید.

تصویر مربوط به مقاله راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر با توجه به انواع آن

پرینترها از نظر قابلیت و تکنولوژی به ۶ دسته: پرینترهای لیزری و جوهرافشان ، سوزنی ، پرینتر چاپ کارت pvc ، لیبل زن و پرینتر صدور فیش تقسیم می‌شوند. عمومی‌ترین و کاربردی ترین نوع آن‌ها پرینترهای لیزری و جوهرافشان می‌باشد. بدیهی است که قیمت پرینتر با توجه به نوع و کاربرد آن بالا و پایین می‌شود. شما با توجه به نیاز خود باید از بین این تقسیم‌بندی ها نوع پرینتر موردنیاز خود را تشخیص دهید.

راهنمای خرید پرینتر با توجه به تکنولوژی چاپ

چاپگرها از نظر تکنولوژی چاپ به دودسته پرینترهای لیزری و جوهرافشان تقسیم می‌شوند. کیفیت چاپ متن و اسناد، در چاپگر لیزری بسیار بیشتر است. این تفاوت کاملا قابل مشاهده می‌باشد. چاپگر لیزری برای چاپ نامه‌های حرفه‌ای بسیار مناسب است. اگر به نامه‌های رسمی دقت کرده باشید، کاملا متوجه می‌شوید که آن‌ها توسط چاپگر لیزری چاپ شده و تفاوتشان کاملا مشخص است.

پرینترهای لیزری به جای جوهر از تونر استفاده می‌کنند که در واقع از ذرات پلاستیک و آهن تشکیل شده که کاملا ضد آب هستند و با استفاده از غلتک‌های خاصی به نام فیوزینگ ذوب و روی کاغذ پخش می‌شوند. بنابراین مشکلاتی از قبیل خشک شدن جوهر، پخش شدن آن یا پاک شدن چاپ را ندارند و وقتی برای مدتی از چاپگر لیزری استفاده نکنید نیاز به تعویض کارتریج ندارید.

قیمت پرینتر های لیزری با توجه به کاربرد و مواد مصرفی آن مقرون به صرفه تر است. این واقعیت برای همه مشخص شده که خیلی از فروشندگان به این دلیل استفاده از چاپگرهای جوهرافشان را توصیه می‌کنند که از فروش جوهر درآمد زیادی دارند. ممکن است هزینه خرید پرینتر لیزری بیشتر باشد اما هزینه تمام شده به ازای هر صفحه ده برابر کمتر از قیمت پرینتر های جوهر افشان است.

انواع پرینتر با توجه به تکنولوژی چاپ - پرینترهای لیزری و جوهرافشان

مزایای پرینترهای لیزری نسبت به جوهر افشان

  • مناسب برای مصارف اداری به دلیل سرعت بالا در چاپ صفحات
  • در انواع پرینتر های مختلف ، پرینترهای لیزری هزینه مواد مصرفی کمتری نسبت به سایرین دارند.
  • طول عمر بالا، در صورت خرید این محصول از برندهای معتبر می‌توانید اطمینان داشته باشید که بیش از ده سال عمر می‌کنند.
  • پرینترهای تک کاره لیزری سیاه و سفید برای مصارف خانگی مناسب‌تر است.
  • پرینترهای لیزری رنگی چندکاره حرفه‌ای بیشترین کاربرد را در محیط های اداری بزرگ دارند.

پرینتر تک کاره یا چندکاره؟

از نکات مهمی که در راهنمای خرید پرینتر مناسب به شما کمک می‌کند، تشخیص تک کاره یا چندکاره بودن پرینتر و انتخاب آن با توجه به نیاز اصلی شماست. با خرید یک پرینتر چندکاره ، شما در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد. زیرا پرینترهای چندکاره نیاز شما را از داشتن اسکنر، و حتی دستگاه فکس و کپی برآورده می‌کنند و نیازی به خرید این دستگاه‌ها به طور جداگانه ندارید. به عبارت دیگر با یک چاپگر چندکاره همه وسایل گفته شده را، با ابعاد و اندازه جمع و جور خواهید داشت. اما اگر شما به فکس نیازی ندارید می‌توانید چاپگر سه کاره نیز خریداری کنید.

قبل از خرید دستگاه چاپگر، این موضوع را بررسی کنید که حجم کاری شما چقدر است؟ آیا نیازی به اسکن، فکس و کپی دارید یا خیر. اگر پاسخ شما به این پرسش منفی است، پیشنهاد می‌کنیم پرینتر تک کاره خریداری کرده و هزینه اضافی برای خرید پرینتر چند کاره متحمل نشوید.

تصویر مربوط به پرینتر های تک کاره و چندکاره

 معیارهای خرید یک پرینتر :

نوع چاپ(رنگی، سیاه و سفید)

از معیارهای خرید پرینتر می‌توان به نوع چاپ انواع پرینتر ها اشاره کرد. اگر می‌دانید قرار است همیشه، با پرینتر خود متون سیاه و سفید چاپ کنید، برای پرینتر رنگی هزینه نکنید. اما اگر از این موضوع اطمینان ندارید، بهتر است متناسب با بودجه ‌ای که دارید یک پرینتر رنگی انتخاب کنید. با این انتخاب، محدودیتی نداشته و به راحتی می‌توانید در مواقع ضروری از دستگاه استفاده کنید.

راهنمای خرید پرینتر بر اساس سرعت چاپ

این المان به عنوان PPM شناخته می‌شود و به شما می‌گوید پرینتر مورد نظر در یک دقیقه چند برگ تک رنگ و یا رنگی می‌تواند چاپ کند. به طور کلی میانگین چاپ سیاه و سفید ، ۱۵ الی ۲۰ برگ و میانگین چاپ رنگی در حدود ۱۰ الی ۱۵ برگ در دقیقه است. این فاکتور نیز بر اساس نوع نیاز شما اهمیت پیدا می‌کند.

رزولوشن چاپ یک نکته با اهمیت در انتخاب پرینتر

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید پرینتر باید به آن توجه کرد میزان رزولوشن پرینتر می‌باشد که در انواع پرینتر ها متفاوت است. سعی کنید قبل از خرید چاپگر، کیفیت و وضوح چاپ را از نزدیک مشاهده کنید.

راهنمای خرید پرینتر بر اساس قابلیت اتصال و اشتراک گذاری

از مهمترین قابلیت‌های اتصال در انواع پرینترها می‌توان به قابلیت اتصال به شبکه در آن‌ها اشاره نمود. این قابلیت مناسب برای زمانی است که بیشتر از یک نفر می‌خواهند از دستگاه پرینتر استفاده کنند. برای استفاده از این ویژگی برخی از پرینترها مجهز به wifi هستند و برخی هم پورت شبکه یاEthernet  دارند.

هزینه مواد مصرفی پرینتر

هزینه مواد مصرفی از سری نکات مهم دیگر در راهنمای خرید پرینتر می‌باشد اما متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. پرینترهای اچ پی ( hp ) و پرینترهای کانن ( Canon ) علاوه بر کیفیت خوب، مواد مصرفی نسبتا ارزان قیمتی دارند. لازم به ذکر است که در برخی پرینترهای جوهر افشان که ارزان قیمت هستند قیمت کارتریج با خود دستگاه برابر است. یعنی ظرفیت چاپ کاغذ دستگاه حدودا ۲۰۰ برگ می‌باشد و پس از این میزان شما باید هزینه‌ای معادل قیمت پرینتر برای خرید کارتریج جدید متحمل شوید.

حال این سوال پیش می‌آید که چرا پرینترهای خانگی ارزان‌تر از پرینترهای اداری هستند؟ پرینترهای ارزان قیمت قادر به چاپ تعداد صفحات زیاد نیستند و نمی‌توانند فشار زیاد را دوام بیاورند. بیشترین تعداد صفحاتی که پرینتر می‌تواند در یک ماه چاپ کند بدون اینکه به آن آسیبی برسد درپرینترهای خانگی حدود ۷۵۰ برگ و پرینترهای اداری ۸,۰۰۰ برگ می باشد. همواره می‌بایست سعی کنید که تعداد صفحات چاپ شده را کمتر از این عدد حفظ کنید.

سخن پایانی

خرید پرینتر نیاز به تخصص و شناخت دارد. هرکدام از انواع پرینترهای لیزری و جوهرافشان محدودیت‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارد. بسته به نیاز و انتظار ما پرینتر‌های مختلفی با انواع برندها و کاربردها در بازار وجود دارند. باید انتظارات خود را از یک چاپگر شناسایی کنیم. شرکت‌های محبوب و قدرتمند اچ پی ( hp ) و کانن ( canon )  طرفداران بیشتری در این زمینه دارند اما از برندهای معتبری مانند سامسونگ، اپسون، پاناسونیک و … نیز نمی‌توان به سادگی رد شد.

ما در این مقاله با عنوان راهنمای خرید پرینتر تلاش کردیم تا معیارهای خرید پرینتر مناسب و کاربردی را برای شما بیان کنیم. امیدواریم این مطالب مفید واقع شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *